Podcast: Aslaug om at være frivillig telefonrådgiver

Aslaug Kleve Kiertzner fortæller om sin motivation for at blive frivillig rådgiver i Hjernerystelseslinjen og giver samtidig et indblik i, hvad der ligger i sådan en rolle.
Hjernerystelsesforeningens podcast
Aslaug sidder på bænk
Play Video

Frivillighed - første skridt på vejen tilbage til arbejdsmarkedet

Hjernerystelsesforeningens gratis telefonrådgivning, Hjernerystelseslinjen, får mange henvendelser fra ramte og pårørende. At yde kompetent og empatisk rådgivning, er en af foreningens fornemmeste opgaver. Her fortæller Aslaug om sin motivation og erfaring som frivillig rådgiver. 

“Jeg har stor erfaring i at have hjernerystelse, og så var det også en måde for mig at bruge min coachinguddannelse og komme i gang med at lave andet end at kigge ud på bladene, der bevægede sig,” siger hun. 

Aslaug er ikke længere frivillig rådgiver. For hende var frivilligjobbet i Hjernerystelseslinjen nemlig første skridt på vejen tilbage til arbejdsmarkedet. 

Læs også vores interview med Aslaug her.

Har du brug for rådgivning? Book en samtale hos Hjernerystelseslinjen.

Kontak Hjernerystelseslinjen