Ny formand på vejHjernerystelsesforeningens hovedbestyrelse omkonstituerer sig med en ny formand indtil den kommende ordinære generalforsamling den 24. marts.

Ronni Lykke Bødker er fratrådt som formand og hovedbestyrelsesmedlem i Hjernerystelsesforeningen på grund af holdningsforskelle til varetagelsen af foreningens interesser mellem Ronni Lykke Bødker og den øvrige samlede hovedbestyrelse. På det kommende hovedbestyrelsesmøde den 6. marts vælges derfor en midlertidig formand.

På generalforsamlingen fremlægges Hjernerystelsesforeningens årsregnskab til godkendelse. Regnskabet vil som vanligt være godkendt af den valgte interne revisor samt den eksterne statsautoriserede revisor. Revisorerne vil blive gjort bekendt med den afgående formands holdninger til foreningens økonomi. Alle spørgsmål vedrørende foreningens økonomi er velkomne på generalforsamlingen.

På generalforsamlingen gøres status på foreningens arbejdsprogram og herunder foreningens faglige arbejde. Foreningen vil fortsat arbejde for at skabe mere evidens omkring hjernerystelser og anvender Sundhedsstyrelsens metodehåndbog til udarbejdelse af nationale kliniske retningslinjer som et vigtigt værktøj. Alle spørgsmål vedrørende foreningens faglige arbejde og principper er velkomne på generalforsamlingen.

Vi vil gerne takke Ronni Lykke Bødker for samarbejdet gennem de seneste to år og ønsker ham held og lykke i fremtiden.

Eventuelle spørgsmål til ovenstående kan rettes til kontakt@hjernerystelsesforeningen.dk.


Med venlig hilsen
Hjernerystelsesforeningens hovedbestyrelse

26/02 - 2019

Hjernerystelsesforeningen

Hjernerystelsesforeningen er en landsdækkende patientforening, der arbejder på at gøre en positiv forskel for de mange danskere, der oplever akutte eller længerevarende følger af hjernerystelse - også kaldet Post Commotionelt Syndrom (PCS).

Se vores privatlivspolitik

Følg os

Følg vores aktiviteter på nettet og lær os bedre at kende.

Kontakt os

Vermlandsgade 51, 1. sal 
2300 København S
Tlf.: 29 73 72 11
kontakt@hjernerystelsesforeningen.dk
CVR: 34775184


SAMARBEJDSPARTNERE

  

Ved fortsat brug af hjemmesiden, accepterer du brugen af ​​cookies. Mere information


Cookiepolitik for HjernerystelsesforeningenHjemmeside og cookies

Cookies bruges udelukkende på Hjernerystelsesforeningens hjemmeside til at håndtere korrekt visning af produkter lagt i indkøbskurv eller korrekt fremvisning af sidens skrifttype og layout. Ingen personlige oplysninger eller sporingscookies bliver i den forbindelse registreret, gemt eller delt med tredjepart, samt benyttes ingen analyseværktøjer til registrering af brugerens adfærd på hjemmesiden. Hjemmesiden gør brug af dataminimeringsprincippet.

Indstillingerne for cookies på denne hjemmeside er indstillet til "tillad cookies" for at siden gengives korrekt. Hvis der fortsættes med brugen af denne hjemmeside uden at ændre cookie-indstillinger, eller der klikkes på "Accepter", samtykkes til dette.

Close